Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

West Ham-ordförande ber om ursäkt

David Sullivan som, tillsammans med David Gold, är ordförande för West Ham United uttalade sig korkat inför gårdagens match mellan West Ham och Manchester United. I en intervju i Sky Sports menade han att det var Manchester Uniteds fel att gårdagens match blev försenad och han ville över huvud taget inte veta av att några West Ham-fans skulle ha betett sig illa.

Idag tvingas Sullivan emellertid krypa till korset och i ett uttalande på West Hams hemsida ber han om ursäkt.

Tyvärr riskerar agerandet utanför arenan före avspark från en väldigt liten minoritet att överskugga festligheterna. Jag vill vara tydlig – deras beteende var fullständigt oacceptabelt och representerar inte vår klubb eller vår klubbs värden.

När jag blev tillfrågad om incidenten före gårdagens match var jag omedveten om skadan som hade skett på Manchester Uniteds spelarbuss. Jag vill be om ursäkt till Manchester United för den skadan och försäkrar dem att vi kommer att göra allt vi kan för att leta rätt på de ansvariga och stänga av dem för resten av livet.

Sullivan tycks emellertid inte ha några problem med att West Ham-fans kastade flaskor mot David de Gea.