Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Ryktesbörsen: Vecka 27, 2014

I ryktesbörsen kastar vi ut meningslösa krav på trovärdighet och rimlighet. Här kommer vi att presentera ett urval av de rykten som florerar runt United.

I ryktesbörsen publicerar vi rykten om spelarövergångar och kontraktsdiskussion. Eventuella rykten kring Uniteds manager, skador, landslagsspel och vad det nu kan vara kör vi i nyhetsbörsen.

 • Uppgifter säger att Thomas Vermaelen är överens med United om ett personligt avtal. Det som återstår är att United och Arsenal ska komma överens. Vermaelen kan bli klar för United efter VM.
 • United uppges jaga en central mittfältare till och Arturo Vidal är kanske det hetaste spåret. Det är också mycket snack om William Carvalho.
 • Louis van Gaal uppges ha instruerat United att sälja Marouane Fellaini, som själv inte verkar övertygad om att hans framtid är i United.
 • Plus (in): Nigel de Jong, Stefan de Vrij, Angel di Maria, Mats Hummels, Daryl Janmaat, Yevhen Konoplyanka, Tomasz Kucz, Eliaquim Mangala, Paul Pogba, Alexis Sanchez, Victor Valdes.
 • Plus (ut): Patrice Evra, Javier Hernandez, Nani, Danny Welbeck.
 • Äldre rykten (in): Dele Alli, Daley Blind, William Carvalho, Edinson Cavani, Jordy Clasie, Juan Cuadrado, Nigel de Jong, Stefan de Vrij, Memphis Depay, Angel di Maria, Nicolas Gaitan, Antoine Griezmann, Fredy Guarin, Mats Hummels, Andres Iniesta, Daryl Janmaat, Sami Khedira, Sead Kolasinac, Yevhen Konoplyanka, Tomasz Kucz, Dirk Kuyt, Mario Mandzukic, Eliaquim Mangala, Marquinhos, Jackson Martinez, Bruno Martins Indi, Benjamin Mendy, Miranda, Pedro, Enzo Perez, Paul Pogba, Marco Reus, Patrick Roberts, Alexis Sanchez, Bastian Schweinsteiger, Wesley Sneijder, Alex Song, Kevin Strootman, Arda Turan, Victor Valdes, Thomas Vermaelen, Arturo Vidal, Xavi.
 • Äldre rykten (ut): Ben Amos, Anderson, Bebe, Michael Carrick, Tom Cleverley, Patrice Evra, Marouane Fellaini, Darren Fletcher, Javier Hernandez, Adnan Januzaj, Sam Johnstone (lån), Shinji Kagawa, Michael Keane, Juan Mata, Nani, Chris Smalling, Danny Welbeck, Ashley Young, Wilfried Zaha.
 • Inte längre aktuellt (in): Cesc Fabregas, Ezequiel Garay, Ilkay Gundogan, Eden Hazard, Koke, Toni Kroos, Adam Lallana, Thomas Muller, Arjen Robben, Bacary Sagna.
 • Officiellt (in): Ander Herrera (Athletic Bilbao), Luke Shaw (Southampton).
 • Officiellt (nya kontrakt): Patrice Evra, Antonio Valencia.
 • Ungdomsvärvningar: Målvakten Vanja Milinkovic är klar för United, men omgående utlånad tillbaka till FK Vojvodina.
 • Officiellt (ut): Alexander Buttner (Dynamo Moskva), Rio Ferdinand (ingen ny klubb klar), Ryan Giggs (slutar), Federico Macheda (Cardiff), Nemanja Vidic (Inter).

Se också: Nyhetsbörsen »

Nyare rykten »

Publicerat:
2014-07-06,
16.29
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Guardian: Van Gaal vill värva Vidal

The Guardians Unitedkorrespondent Jamie Jackson är tillbaka på jobbet efter semester. Han inleder med att rapportera att Manchester United vill värva Arturo Vidal.

Louis van Gaal vill signera ytterligare en central mittfältare i sommar och Vidal är hans förstaval. Juventus förväntas begära 40 miljoner pund för den chilenska mittfältaren, men det ska inte bekymra United. United kan också tänka sig en bytesaffär, där till exempel Nani går Juventus.

Samtidigt rapporterar L’Equipe att United inte planerar att behålla Patrice Evra, som skulle kunna ingå i en bytesaffär mot Arturo Vidal eller Paul Pogba.

Enligt Manchester Evening News har United emellertid ännu inte kontaktat Juventus angående Vidal. Tidningen skriver dock att en affär inte kan uteslutas och att Van Gaal vill värva en mittfältare till.

The Guardian rapporterar vidare att Van Gaal fortfarande vill värva Kevin Strootman. Men Strootman är som bekant skadad och Van Gaal vill förstärka redan nu.

United vill förstås också värva en mittback. Mats Hummels är Van Gaals förstaval men även Thomas Vermaelen är aktuell.

Läs mer på Theguardian.com eller på Manchestereveningnews.co.uk.

Publicerat:
2014-07-06,
16.18
Publicerat av:
Mikael Österdahl

People: United kämpar mot Arsenal om Valdes

I Sunday Peoples galna värld är Manchester United intresserade av att signera Victor Valdes. Målvakten är tillgänglig på fri transfer. Även Arsenal ska vara intresserade att signera Valdes.

Anledningen till Uniteds intresse ska vara att Louis van Gaal, som arbetade med Valdes i Barcelona, är oroad över att David de Gea inte har någon konkurrens om förstaplatsen som målvakt i United.

Läs mer på Mirror.co.uk.

Publicerat:
2014-07-06,
16.06
Publicerat av:
Mikael Österdahl

People: Zaha på väg till Newcastle för sju miljoner

Sunday People rapporterar att Newcastle vill värva Wilfried Zaha. Tidningen hävdar också att Manchester United har accepterat att sälja spelaren för reapriset sju miljoner pund.
Läs mer på Mirror.co.uk.

Publicerat:
2014-07-06,
16.03
Publicerat av:
Mikael Österdahl

People: Chicharito nobbade Southampton

Enligt Sunday People ville Southampton ha Javier Hernandez som en del i affären som tog Luke Shaw till Manchester United. Den mexikanska mittfältaren var dock inte intresserad av en flytt till södra England.
Läs mer på Mirror.co.uk.

Publicerat:
2014-07-05,
16.14
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Sporting: Inga bud på Carvalho

Vi har inte fått några formella eller informella förslag för några av våra spelare,” säger Sportings ordförande Bruno de Carvalho. Han vill dock inte utesluta något: ”Är en försäljning möjlig? Ingenting är omöjligt i fotboll.
Läs mer på Skysports.com.

Publicerat:
2014-07-05,
16.06
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mail: Newcastle konkurrerar med United om Janmaat

Daily Mail skriver att Newcastle har gett sig in i kampen om att signera den holländska högerbacken Daryl Janmaat, som har kopplats samman med Manchester United.

Tidningen skriver också att United har fört samtal med Sporting Lissabon om William Carvalho. United är dock inte beredda att betala de 37 miljoner pund som Sporting kräver.

United ska också ha kontaktat Juventus om Arturo Vidal och Fiorentina om Juan Cuadrado.

Läs mer på Dailymail.co.uk.

Publicerat:
2014-07-05,
16.02
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mirror: United hoppas signera Vermaelen direkt efter VM

Trovärdiga David McDonnell i The Mirror skriver att Manchester United hoppas signera Thomas Vermaelen så snart Belgiens VM-turnering är över.
Läs mer på Mirror.co.uk.

Publicerat:
2014-07-05,
15.25
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Fellaini: Jag har inget att bevisa, osäker framtid

Marouane Fellaini har varit hårt kritiserad. Själv tar han dock det hela med ro.

Jag behöver inte bevisa. Jag har spelat fotboll i åtta år, professionellt. Så jag behöver inte bevisa.

Huruvida framtiden är i Manchester United är emellertid en annan femma. På frågan om han kommer att vara kvar i United efter VM var hans svar allt annat än övertygande.

Vi får se efter VM.

Läs mer och se ett videoklipp på Skysports.com.

Observera: Videoklippet inkluderar ett par sekunder [vid 1.00] av Adnan Januzaj på cykel. Måste ses!

Publicerat:
2014-07-04,
08.04
Publicerat av:
Mikael Österdahl

MEN: Van Gaal intresserad av Sanchez

Enligt Manchester Evening News kommer United att övervaka situationen runt Alexis Sanchez. Yttern förväntas lämna Barcelona för att göra utrymme för Luis Suarez.

Tidningen menar att Louis van Gaal inte är nöjd efter att United har säkrat Ander Herrera och Luke Shaw. Van Gaal vill förstärka mittförsvaret och det centrala mittfältet. Han vill också värva en snabb ytter.

Läs mer på Manchestereveningnews.co.uk.

Publicerat:
2014-07-04,
07.43
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Redknapp bekräftar att Rio går till QPR

Rio Ferdinand är fortfarande klubblös sedan han i maj lämnade United, mer eller mindre frivilligt (inte alls frivilligt). Nu tyder allt på att han kommer att hamna i QPR, något som bekräftas av Harry Redknapp.

Rio har accepterat att gå till oss och vi är hoppfulla att klart med det när han kommer tillbaka från VM. Jag kan inte se några problem med det och vi skulle vara mycket belåtna om vi kan få det gjort snart. Han har varit en spelare på toppen av listan sedan han lämnade Manchester United och han skulle ge hela stället ett lyft med sin kvalitet och erfarenhet.

Läs mer på Telegraph.co.uk.

Publicerat:
2014-07-04,
07.34
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mail: United måste kämpa för att behålla Evra

Daily Mail menar att det inte alls är givet att Patrice Evra kommer att spela i Manchester United nästa säsong. Juventus ska fortfarande vara intresserade av vänsterbacken.

Tidningen skriver också att Real Madrid gärna vill sälja Angel di Maria till United. Något som mycket möjligt kan härstamma från El Confidencials rapport (se längre ner).

Läs mer på Dailymail.co.uk.

Publicerat:
2014-07-04,
07.31
Publicerat av:
Mikael Österdahl

El Confidential: Di Maria till United

Den spanska tidningen El Confidential tror att Angel di Maria kommer att hamna i Manchester United. Detta då Real Madrid behöver göra utrymme för James Rodriguez. Tidningen skriver att Real Madrid vill ha 50 miljoner euro för Di Maria.
Läs mer på Elconfidencial.com.

Publicerat:
2014-07-03,
14.36
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mail: Van Gaal vill sälja Fellaini

Enligt Daily Mail har Louis van Gaal konkluderat att Marouane Fellaini inte är en spelare som passar in i Manchester United. Van Gaal har därför instruerat United att sälja belgaren.

Läs mer på Dailymail.co.uk.

Tidigare i somras rapporterades det att United var beredda att sälja Fellaini för 15 miljoner pund.

Publicerat:
2014-07-03,
14.08
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Carvalho kostar 37 miljoner pund

Om Manchester United vill signera Sportings William Carvalho kommer det att bli dyrt. Den portugisiska klubben vill nämligen ha 37 miljoner pund, vilket är spelarens utköpsklausul, för att släppa mittfältaren. Detta säger klubbens direktör Augusto Ignacio.

Det är inte som förr i tiden när spelare lämnade Sporting för vilket pris som helst. Vi är inte oroade för William Carvalho eftersom vi har alternativ som också vill spela. Utköpsklausulen säkerställer en fantastisk affär för Sporting. Jag är väldigt nöjd med förhandlingarna.

Känns kanske som att man kan få bättre spelare för samma pengar.

Läs mer på Skysports.com.

Publicerat:
2014-07-03,
14.04
Publicerat av:
Mikael Österdahl

En för framtiden: Tomasz Kucz

Enligt Daily Mail håller Manchester United koll på den 14 år gamla polska målvakten Tomasz Kucz. United är dock inte ensamma om detta, även Liverpool, Everton och Rangers är intresserade och målvakten har provspelat hos Bayer Leverkusen vid två tillfällen. Vi får väl se vad som händer när Kucz blir vuxen.
Läs mer på Dailymail.co.uk.

Publicerat:
2014-07-03,
14.01
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Juventus har inte kontaktat United om Evra

Efter att United signerade Luke Shaw började det dyka upp lite lösa rykten om att Juventus ville köpa Patrice Evra. Detta verkar dock bara ha varit just lösa rykten.

Publicerat:
2014-07-03,
13.58
Publicerat av:
Mikael Österdahl

MEN: United, Chelsea och city slåss om Mangala

Enligt Manchester Evening News kommer United att kämpa mot Manchester city och Chelsea om att signera Eliaquim Mangala, när den franska landslagsbacken är färdig i VM. Mittbacken var allmänt tippad att hamna i Manchester city redan i januari. Mangala skulle kunna kosta så mycket som 35 miljoner pund.
Läs mer på Manchestereveningnews.co.uk.

Publicerat:
2014-07-01,
16.31
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Kontraktsläget för ungdomarna

Transferfönstret är nu formellt öppet. De spelare som hade kontrakt som gällde till sommaren 2014 är nu formellt fria att gå till andra klubbar. Som vanligt är det många ungdomar som har utgående kontrakt och många av dem har också erbjudanden om nya kontrakt. Huruvida spelarna har skrivit på nya kontrakt vet vi emellertid ännu inte, då klubben inte har gett några besked, men det borde dyka upp de kommande dagarna.

Publicerat:
2014-07-01,
16.17
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Real kan offra Di Maria för att värva James Rodriguez

Real Madrid uppges vilja värva James Rodriguez. Detta skulle kunna bana vägen för Angel di Maria lämnar den spanska klubben. Enligt AS har Di Maria meddelat att han vill lämna Real Madrid. Han kommer inte att sakna intresserade klubbar och en klubb som uppges vara intresserad är Manchester United. United får dock konkurrens av klubbar som Monaco, PSG, Manchester city och Juventus.
Läs mer på As.com.

Publicerat:
2014-07-01,
16.15
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Glöm det: Lallana klar för Liverpool

I början av sommaren sades det att Adam Lallana var aktuell för United. Han har nu skrivit på för Liverpool.
Läs mer på Premierleague.com.

Publicerat:
2014-07-01,
16.13
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Läget just nu

Ander Herrera och Luke Shaw har skrivit på för Manchester United. Duon förväntas emellertid bara vara början och ytterligare nyförvärv förväntas.

De flesta bedömare tror att United kommer att signera minst en mittback i sommar. Borussia Dortmunds Mats Hummels tycks vara huvudalternativet, men han blir svår att lösa. Då är kanske Thomas Vermaelen från Arsenal en troligare, om än mindre populär, värvning. Även Stefan de Vrij uppges vara aktuell.

Trots att Herrera redan har förstärkt mittfältet förväntas United värva ytterligare en mittfältare i sommar. Här är det många namn som figurerar. Arturo Vidal är förmodligen huvudspåret, men han blir svår att lösa från Juventus. Den senaste tiden kopplas Nigel de Jong allt oftare samman med United. Kevin Strootman är alltjämt aktuell men hans skada gör en övergång i sommar osannolik.

Längre fram i planen kan även en ytter bli aktuell. Här är inga riktigt heta rykten just nu. Yevhen Konoplyanka sågs länge som en trolig värvning men där har det varit helt tyst på sistone. Istället framstår Alexis Sanchez eller Angel di Maria som möjliga alternativ.

I början av sommaren ryktades det att Danny Welbeck funderade på att lämna United. Där har ingen ytterligare information framkommit. Samtidigt är det möjligt att Javier Hernandez lämnar United i sommar.

Publicerat:
2014-07-01,
16.12
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Status den 1 juli 2014

 • Mittfältaren Ander Herrera blev sommarens första nyförvärv.
 • Kort efter att Herrera presenterades blev Luke Shaw också klar för Manchester United.
 • Antonio Valencia har förlängt sitt kontrakt med United.
 • Alexander Buttner är klar för Dynamo Moskva.
 • Annars framstår Bastian Schweinsteiger för tillfället som Uniteds huvudmål.
 • Uppgifter säger att Thomas Vermaelen är överens med United om ett personligt avtal. Det som återstår är att United och Arsenal ska komma överens. Vermaelens agent har dock förnekat uppgifterna.
 • Mats Hummels och Yevhen Konoplyanka uppges också vara önskade av Louis van Gaal.
 • Romas Kevin Strootman kan vara en möjlig värvning, men kanske först i januari.
 • Det är fortfarande osäkert om Danny Welbeck kommer att spela i United nästa säsong.
 • Plus (in): Daley Blind, Edinson Cavani, Juan Cuadrado, Nigel de Jong, Stefan de Vrij, Memphis Depay, Dirk Kuyt, Angel di Maria, Nicolas Gaitan, Fredy Guarin, Daryl Janmaat, Sami Khedira, Mario Mandzukic, Jackson Martinez, Miranda, Marco Reus, Alexis Sanchez, Wesley Sneijder, Alex Song, Arturo Vidal.
 • Plus (ut): Ben Amos, Anderson, Bebe, Michael Carrick, Tom Cleverley, Marouane Fellaini, Darren Fletcher, Javier Hernandez, Adnan Januzaj, Nani, Chris Smalling, Wilfried Zaha.
 • Äldre rykten (in): Dele Alli, William Carvalho, Jordy Clasie, Stefan de Vrij, Memphis Depay, Antoine Griezmann, Andres Iniesta, Sead Kolasinac, Eliaquim Mangala, Marquinhos, Bruno Martins Indi, Benjamin Mendy, Miranda, Pedro, Enzo Perez, Paul Pogba, Patrick Roberts, Arda Turan, Xavi.
 • Äldre rykten (ut): Sam Johnstone (lån), Shinji Kagawa, Michael Keane, Juan Mata, Ashley Young.
 • Inte längre aktuellt (in): Cesc Fabregas, Ezequiel Garay, Ilkay Gundogan, Eden Hazard, Koke, Toni Kroos, Adam Lallana, Thomas Muller, Arjen Robben, Bacary Sagna.
 • Officiellt (in): Ander Herrera (Athletic Bilbao), Luke Shaw (Southampton).
 • Officiellt (nya kontrakt): Patrice Evra, Antonio Valencia.
 • Ungdomsvärvningar: Målvakten Vanja Milinkovic är klar för United, men omgående utlånad tillbaka till FK Vojvodina.
 • Officiellt (ut): Alexander Buttner (Dynamo Moskva), Rio Ferdinand (ingen ny klubb klar), Ryan Giggs (slutar), Federico Macheda (Cardiff), Nemanja Vidic (Inter).

Äldre rykten »