Sammanfattning av januarifönstret 2016

Så har transferfönstret stängt för den här gången och Manchester United gjorde inget försök att värva sig ur krisen. Det närmaste ett nyförvärv vi kom var då Adnan Januzaj återkallades från Dortmund. Inte heller svängdörren ut gick överdrivet varm. Den enda affären på deadline day var då Nick Powell gick till Hull på lån.

Januzajs återkomst från Dortmund var kanske den stora historien. Men inte ens det var en överdrivet positiv historia då han ju återkallades för att lånet var totalt misslyckats. Även Will Keane återkallades från lån, vilket ter säg tämligen märkligt då han inte tycks vara aktuell för spel i a-laget. Ett annat misslyckat lån är Tyler Blackett till Celtic men det lånet löper tiden ut.

Sam Johnstone fick packa väskan för att flytta till Preston i början på januari. I slutet på januari fick han så packa väskan för att flytta tillbaka till Manchester. (Ja, nu ligger ju Preston rätt nära Manchester så han bodde alldeles säkert kvar var han nu bor.) Egentligen inga konstigheter då det var ett månadslångt lån men det fanns ändå indikationer på att lånet skulle omvandlas till en permanent övergång, vilket nog hade varit det bästa för alla parter. Johnstone är för bra och för gammal för att vara tredjemålvakt i United men inte bra nog för att någonsin utmana om förstaplatsen.

Målvakterna överlag i United var involverade i många förhandlingar. Victor Valdes fick äntligen lämna frysboxen i United då han gick till Standard Liège på lån. Han lär inte återkomma. Joel Pereira är tillbaka i United, några dagar tidigare än planerat, efter en tid i Rochdale. Kieran O’Hara gick dock till Morecambe på lån resten av säsongen medan Dean Henderson gick till Stockport på ett månadslångt lån, som säkert kan förlängas.

Tillbaka i United är också Donald Love då tiden för hans lån till Wigan löpte ut.

Ashley Fletcher gick till Barnsley på ett korttidslån och imponerade så pass att lånet förlängdes säsongen ut. Nick Powell gick, som sagt, till Hull på lån resten av säsongen.

Vi fick två permanenta övergångar. Liam Grimshaw återkallades från Motherwell för att säljas till Preston. Preston passade även på att köpa Ben Pearson då hans lån till Barnsley löpte ut.

Sedan tidigare är James Wilson i Brighton på lån resten av säsongen. Wilson är inte given i startelvan och fick idag ökad konkurrens då Brighton värvade den tjeckiska landslagsmannen Jiri Skalak.

Till sist noterar vi, även om det egentligen inte tillhör det här transferfönstret, att Regan Poole äntligen har fått sitt speltillstånd.

  • Nyförvärv: Inga alls.
  • Tillbaka från lån: Januzaj (återkallad från säsongslångt lån), Johnstone, Keane (återkallad från säsongslångt lån), Love, J Pereira
  • Spelarförluster: Grimshaw (Preston), Pearson (Preston)
  • Utlånade (resten av säsongen): Fletcher (Barnsley), O’Hara (Morecambe), Powell (Hull), Valdes (Standard Liège)
  • Korttidslån: Henderson (Stockport, en månad)

Även om transferfönstret nu är stängt så gäller det som vanligt att korttidslån till klubbar i lägre divisioner är tillåtna. Det är också möjligt att det sker någon övergång i sista stund, det händer förhållandevis ofta att United annonserar mindre affärer dagen efter (så skedde till exempel i somras med värvningen av Poole och utlåningen av O’Hara).

Premier Leauge

Arsenal värvade mittfältaren Mohamed Elneny från Basel. De skickade ut Debuchy (Bordeaux) och Sanogo (Charlton) på lån.

Aston Villa tycks vara fast beslutna att spela Championship nästa säsong då de inte gjorde en enda värvning i januari. Enligt Sky Sports överväger managern Remi Garde nu sin framtid.

Bournemouth chockade fotbollsvärlden då de lånade yttern Juan Iturbe från Roma. De förstärkte anfallet med Benik Afobe från Wolves och Lewis Grabban från Norwich. De förstärkte även försvaret med vänsterbacken Rhoys Wiggins från Sheffield Wednesday.

Chelsea plockar in Pato på lån i en affär som potentiellt kan bli en succé men mest troligt blir en parentes. De har också värvat den unga amerikanska försvararen Papy Djilobodji från New York.

Crystal Palace plockade in Emmanuel Adebayor som har varit klubblös sedan han lämnade Tottenham i september.

Everton gjorde en av fönstrets större värvningar då de plockade in anfallaren Oumar Niasse från Lokomotiv Moskva. Niasse ersätter Steven Naismith som gick till Norwich.

Leicester slåss om ligatiteln men lyckades inte få till en önskad anfallsvärvning. De satsar på framtiden med värvningar av Demarai Gray (Birmingham) och Daniel Amartey (FC Köpenhamn). Unitedögat noterar att Tom Lawrence (Cardiff) och Ritchie De Laet (Middlesbrough) skickades ut på lån.

Liverpool plockade in Steven Caulker på lån och var väldigt exalterade då han ”visade en vilja att gå till [Liverpool] med kort notis”. De följde i Uniteds fotspår och återkallade Kevin Stewart (Swindon) och Tiago Ilori (Aston Villa) från misslyckade lån. Intet blev av försöket att värva Alex Teixeira från Shakhtar Donetsk.

Manchester city gjorde inga värvningar men stal ändå showen då de meddelade att Pep Guardiola tar över klubben i sommar.

Newcastle var aktiva. Henri Saivet (Bordeaux), Jonjo Shelvey (Swansea) och Andros Townsend (Tottenham) värvades och man plockade också Seydou Doumbia på lån från Roma med köpoption.

Norwich har också gjort ett gäng affärer och kompenserar för ett misslyckat sommarfönster. Den schweiziska landslagsförsvararen Timm Klose värvades från Wolfsburg. Ivo Pinto, en portugisisk högerback, ansluter från Dinamo Zagreb. Matt Jarvis värvades från West Ham. Anfallet förstärks med Patrick Bamford på lån från Chelsea och Steven Naismith permanent från Everton.

Southampton värvade, som vi vet alldeles för väl, Charlie Austin från QPR.

Stoke slog med klubbens dyraste värvning någonsin då den defensiva mittfältaren Giannelli Imbula hämtades från Porto på deadline day. Imbula är inte tillgänglig för spel mot United.

Sunderland hade svängdörrar då Sam Allardyce försöker klara sig kvar i Premier League med en till stora delar ny trupp. Inte för att Allardyce verkar ha något intresse av att använda de nya… Jan Kirchhoff var för dålig för Bayern München och har fått nöja sig med ett inhopp hittills, trots att han anslöt redan den 7 januari. Dame N’Doye lånades in från Trabzonspor i mitten på januari och har inte fått någon speltid hittills. Klubblösa veteranmålvakten Steven Harper signerades för att vara tredjemålvakt. Försvararen Lamine Kone från Lorient och offensiva mittfältaren Wahbi Khazri från Bordeaux värvades efter klubbens senaste match och har därmed inte hunnit värma bänk än. Ett gäng in och Sunderland skickade också ut ett gäng lirare. Mest anmärkningsvärt var att Steven Fletcher gick till Olympique Marseille på lån. Sebastian Coates (Sporting Lissabon), Danny Graham och Jordi Gomez (båda Blackburn) lånades också ut. Costel Pantilimon gick till Watford permanent.

Swansea lånade Leroy Fer från QPR och köpte anfallaren Alberto Paloschi från Chievo.

Tottenham gjorde inget anmärkningsvärt.

Watford hade en lugn januarimånad och gjorde endast fem nyförvärv, vilket är åtta färre än i somras. Dessutom är det tveksamt om man ska räkna Abdoulaye Doucoure och Adalberto Penaranda då de omedelbart skickades till Granada på lån. Mer notabelt är att Mario Suarez värvades från Fiorentina. Watford förstärkte också med Nordin Amrabat från Malaga och Costel Pantilimon från Sunderland.

West Brom lånade Sandro från QPR och Alex Pritchard från Tottenham. Förre Unitedmålvakten Anders Lindegaard gick till Preston på lån.

West Ham värvade Sam Byram från Leeds och Emmanuel Emenike från Fenerbahce. Ett par notabla förluster också då Matt Jarvis gick till Norwich och Mauro Zarate till Fiorentina.

Annorstädes

Middlesbrough nämns bland transferfönstrets stora vinnare. Framför allt noterar vi värvningen av Jordan Rhodes från Blackburn efter en stökig affär. Rhodes har varit en av de absolut bästa anfallarna i Championship de senaste säsongerna. Boro lånade också Ritchie De Laet från Leicester och värvade Julien De Sart från Standard Liège. Tidigare har de lånat Kike Sola från Athletic Bilbao och Gaston Ramirez från Southampton. Boro får nu ses som stora favoriter att nå Premier League.

Annars var det ont om riktigt stora värvningar den här gången. Vi noterar att förre Unitedspelaren Giuseppe Rossi har gått till Levante på lån.

Utvalda affärer för klubbar som inte är Manchester United.

Källor: Premier League,


MANCHESTERGUIDE
Manchester United Supporters Club Scandinavia är Manchester Uniteds officiella supporterklubb i Skandinavien. Muss.se är supporterklubbens svenska kanal. Vi producerar redaktionellt innehåll på och informerar om supporterklubbens aktiviteter.
© 2021 MUSS.SE   •   OM MUSS & MUSCS   •   HJÄLP MUSS   •   OM MUSS.SE   •   BLI SKRIBENT   •   INTEGRITETSPOLICY   •   KONTAKTA OSS