Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Nemanja Vidic 2006-2014


”I think it was the right decision for both the club and the player”
Vad David Moyes menar med det vet bara han, men vad skulle han säga? Vi ville behålla honom, men han ville dra? Nej, den skitstormen som hade träffat klubben i det här läget då hade inte varit nådig. Men logiken går förstås att skönja: Vidic har inte varit 100-procentig sedan Marco Streller föll över hans ben 2011. Han har kommit tillbaka imponerande men som mest nått 85-90 procent av sin tidigare kapacitet. Nu är det ju så att en inte fulltgående Vidic är bättre än många andra mittbackar, men när han dessutom har ett utgående kontrakt, blir 33 år och har en tränare som ska återuppbygga ett imperum från grunden så kan beslutet förstås.
Men det lämnar ändå en besk eftersmak med tanke på att han fortfarande har en eller två säsonger på högsta nivå kvar. Jaja, alla kan inte walk out on Manchester United med huvudet högt och samma meritlista.
8 års service har givit 5 titlar, 3 ligacuper, 1 Champions League och ytterligare två finaler. Allt för i sammanhanget ynka £7 mille i övergångssumma. Till det lägger vi hans individuella utmärkelser som Årets spelare i Premier League, Årets spelare i United och fyra gånger i Årets PL-elva.
2006-2009, hans tre första säsonger i klubben, får anses som hans storhetsperiod i klubben. Fergie var exalterad redan innan debuten i januari 2006:
”He is a quick, aggressive centre-half and at 24 will be a terrific addition to the squad.” sa han om nyförvärvet från Spartak Moskva. Enligt rapporterna var Nemanja redan klar för Fiorentina, men precis som i fallet med Diego Forlán agerade United som man kunde göra på den tiden och klev in och tog den de ville ha. Detta trots att hans agent Silvano Martina redan då berättade att Nemanjas dröm var att spela i Serie A.
Det var ingen affär som skapade några jätterubriker i England trots att Vidic redan gjort sitt ett namn i världsfotbollen som medlem i Serbiens ”famous four”-backlinje – tillsammans med Mladen Krstajić, Goran Gavrančić och Ivica Dragutinović, – som bara släppte in ett ynka mål i VM-kvalet till Tyskland. BBC rapporterade när affären var klar att United ”needs a regular partner to bring the best out in Rio Ferdinand, whose form has been erratic.” De visste sannolikt inte vad som väntade runt hörnet. Och det tog ett tag för Nemanja att hitta sin fötter, som britterna säger:
”The start was hard for me. I arrived having not trained for 40 days because in Russia the season was finished. Also, injuries caused problems for me – these were difficult days and months. But I learnt so much.”
Det var inte bara jobbigt på sidan av planen den första tiden. Även kulturchocken träffade 24-åringen i fejset:
”When I moved from Belgrade to Moscow it wasn’t such a big move in terms of the cultural differences.The way of life and the weather in those cities is not so different. When I arrived in England it was a very big difference. Things like driving on the other side of the road were very difficult for me to get used to. I started driving on my second day in Manchester and it was very confusing at first. I hit the kerb a few times. The food is also very different to the food in Serbia and Russia. People putting milk in tea was so strange, although now I have tried it I have to say that I don’t mind it.”
Under hösten 2006 började tidningarna på öarna förstå vilket kap Fergie hade gjort med den granithårde serben. I en intervju med Observer berättade skotten:
”We’ve done well there. He has that mentality of the proper, really authentic defender. Watch Vidic in training, and he’ll batter Louis Saha and then pick him up, as if to say, ”This is my job, this is what I do.” I’ll be yelling from the touchline, ”Watch the tackling, watch the tackling,” and Vidic will shout, ”Sorry boss, sorry boss.” But he’s not sorry at all, he just loves defending.”
Nemanja uppskattade i sin tur den gamle hamnarbetargrabben:
”He was patient to wait for me to improve while I was a bit unstable in the first team. He was saying to me, ”Don’t be upset, take it easy, everything will be OK.” He was like a father to me and I want to repay him.”
Vidic utvecklades rejält efter sin första riktiga försäsong med United, sommaren 2006,  i rekordfart till Premier Leagues bäste mittback och tillsammans med Rio Ferdinand ledde han United till den första ligatiteln sedan 2003.  Han röstades samma år in i Premier Leagues säsongselva och av bara farten fortsatte framgångarna. Både med United och med partnerskapet med Rio som tidigt jämfördes med det klassiska Bruce-Pallister-blocket från 1990-talet.
”Rio and I get along really well and we’re starting to play well together too. We haven’t conceded as many goals as last season and I find it very easy playing alongside Rio. He’s a great player with plenty of experience, but the most important thing is the excellent communication between us.”
2007, drygt ett år efter ankomsten till Manchester, belönades han för sina insatser med ett nytt, fett kontrakt.
vidoslo
”Playing in this team is a great privilege. The fans and everyone at the club have been very special to me. I hope I can do my bit to bring the club even more trophies in the years ahead.” sa han i samband med kontraktsförlängningen som skulle gälla fram till 2012.
Nu var alla tvivel, som han själv bar på, om att han skulle lyckas som bortblåsta:
”My first couple of months in England were very difficult and, to be honest, I didn’t think I had a future in England. I managed to play a few games and I am glad for that, but I know how I felt when I came and it was very different to how I feel now. I did worry that I wasn’t going to make it at Manchester United. The football is different in England”.
”It wasn’t that I was scared, but I had lost my confidence because of what happened in those first couple of months and I missed passes I had never missed before. It was like I had forgotten how to play.”
Även våren 2007 kunde han lägga en ligatitel till med United till sitt cv. Det var dock säsongen därpå som han skulle nå det som skulle visa sig vara toppen på karriären. På sin gamla hemmaarena i Moskva vann Manchester United för endast tredje gången i klubbens historia det finaste priset i europeisk cupfotboll. Själva matchen minns jag inte så mycket av, om jag ska fokusera på Vidics insats, mer än att han drabbades av Drogbas örfil.
Nemanja:
”Can anyone still doubt that I play in the world’s best team? Or that the English club football is the best in the world? What happened in Moscow was the greatest success in my career. I’m still overcome with emotion. On Wednesday night we were so tired no one could think of going to celebrate in a Moscow nightclub. Of course we celebrated for an hour or so at the hotel but then went to bed.”
”But I couldn’t sleep because I was so excited after that great match. In the Luzhniki Stadium I probably felt more comfortable than the rest after playing there for Spartak in front of their wonderful supporters.
”In fact I met several friends from Moscow who told me that all Spartak fans are now going to support Manchester United.”
Intressant att Nemanja gick och la sig efter en timme, medan Rio Ferdinand berättat att han tog en av sina värsta fyllor under sitt liv den kvällen. Vem som efterkonstruerar kan vi debattera om länge …
Om Drogba-incidenten sa Vida så här:
”Drogba likes to cheat and you need to be on alert about that all the time. On Wednesday his nerves let him down which is hardly surprising since the pressure was colossal. The referee was close to the incident and was right.”
Om 2008 var höjdpunkten rent pokalmässigt – med dubbeln liga och CL – så kanske hans mest svårslagna rekord dök upp kommande säsong. För under 2008-09 spelade serben varje match framför Edwin van der Sar när denne höll nollan i helt otroliga 1311 minuter i ligspelet (mot Blackburn stod PIG) innan Peter Løvenkrands av alla människor överlistade holländaren. Kan ni föreställa er något liknande den här säsongen? 14 raka nollor i avslutningen?
Skärmavbild 2014-02-07 kl. 19.06.30
Den makalösa sviten ledde oundvikligen till en tredje ligatitel i rad för United och Vidic och 28-åringen var nu at the peak of his powers. Hans fysiska presence, hans oräddhet och hans näsa för mål – elva på tre säsonger – var egentligen första gången sedan Steve Bruce-tiden som United hade ett mittbacksvapen framåt. Det var inte bara med skallen han slog till heller:

Vi fans var förstås överförtjusta över att ha den här enorma varelsen hos oss och skämten apropå hans hårdhet avlöste varandra. Få spelare – jag känner inte till någon mer – har fått en hyllningssång som innehåller ett rim på ”Serbia” med ”murder ya”.
Egentligen hade han bara en negativ egenskap, om vi nu ska se det så: Han klarade inte av Fernando Torres och spela 90 minuter mot Liverpool. På hösten 2009 blev han för tredje gången i rad utvisad i mötet med Scouserpojkarna. Efter en tillfällig blipp, där United lånade ut bucklan till Chelsea, var Vida tillbaka som ligavinnare våren 2011 igen.
Denna gång med ytterligare ett nytt kontrakt i bagaget, enligt uppgift värt £90 000 i veckan, som sträckte sig till sommaren 2014. Men framförallt med kaptensbindeln som han på hösten hade tagit över efter Gary Neville, vars skadebekymmer skulle få den gamle trotjänaren att inse att hans dagar var räknade i början av 2011.
Fergie förklarade varför valet föll på Nemanja:
“Over the past few years Gary Neville has been club captain and team captain, but as we know, Gary’s been subjected to an incredible amount of injuries, so the inconsistency of Gary in the team made us have to look elsewhere. So when you go to pick a captain you want to pick a captain who is going to be playing every week. Defenders normally come in to that, far easier than the likes of Darren Fletcher. Because we have so many selections in midfield, from time to time we change that around.”
“Paul Scholes doesn’t want to be captain, then you’ve got Darren Fletcher who has leadership qualities of course, but we change the midfield so many times. So therefore I chose Nemanja Vidic, who signed a new contract. He’s going to be our most consistent player. If he’s fit, he’ll always play.”

Och så var det. Vidic var under nästan fem års tid ett av de första namnen Ferguson limmade fast på sin startelva. Men i december 2011 förändrades förutsättningarna på ett brutalt sätt för Nemanja Vidic och hans framtid som fotbollsproffs. I bortafiaskot mot Basel gick en liten men så ack väsentlig del av knät sönder i den väldige mittbacken.

Korsbandsskadan har gjort att Vida gått från att under sina första fem säsonger spela 79 procent av ligamatcherna nu är nere på nära hälften av det, 40 procent. 2012-13, framförallt, var en stop-start-säsong för honom då följdskadorna som lätt kommer efter ett avslitet korsband begränsade honom kraftigt. Trots det lyckades United fixa klubbens 20:e och Vidics femte och sista ligatitel.
Att han valde att låta SAF lyfta bucklan säger mycket om Vidas ödmjukhet som person:

Vidic omgärdades trots att succéerna avlöste varandra på Old Trafford av flyttrykten i många år. Redan 2008 gav han en intervju till ryska Football Weekly beklagade livet i England:
”I will never stay to live in England, that’s for sure. ”You get only a brief glimpse of sunlight before it’s all cloudy again. The winters are mild, but in summer the temperatures seldom go higher than 20C. And it rains, rains, rains. In future, I would like to test myself in another top league. I’m thinking of Spain. At least there will be no reason to complain about the weather. In England, they say that Manchester is the city of rain. Its main attraction is considered to be the timetable at the railway station, where trains leave for other, less rainy cities.”
En intervju som United snabbt förnekade sanningshalten i. Och pr-människorna i affärsverksamheten United fick snabbt några citat från Nemanjas agent för att rädda situationen:
 ”I’d like to clarify that I did not make these particular remarks. I spoke about the difficulty I had settling in to life in Manchester, but that does not reflect how I feel now. I enjoy my life very much as a footballer at Manchester United and I’m very happy to be a part of this great club. I think I show that in the way I play every week. I also have far too much respect for the people of Manchester, and England, to criticise them in this way.”
2009 var det dags igen. Men åter fick Vida gå ut och förneka med ett ”The fact is I am happy here.”
Det har ofta hävdats att det är hans hustru Ana som lobbat för att familjen ska lämna norra England för varmare breddgrader. Nu får hon äntligen – om du varit så tidigare – chansen att ta med maken och grabbarna Luka, Stefan och Petar till antingen Spanien eller Italien. Mycket tyder på att Serie A blir hans nästa destination, precis som det blev Jaap Stams sedan dennes mycket mer plötsligt farväl från Manchester.
Men än är han inte förlorad. Vi har tre månaders fotbollssparkande kvar.
14 ligamatcher återstår. Max fyra i Champions League. Först därefter är epoken Nemanja Vidic-Rio Ferdinand över. Kan vi hoppas på åtminstone en nostalgisk match tillsammans eller finns det inte plats för den sentimentaliteten? I så fall blir deras sista match tillsammans, passande nog, ett clean sheet i Champions League. På bortaplan i Baskien.
Vem ersätter då? Mangala? Garay? Godin?
Spelar ingen roll. Just nu gläds vi i stället åt att vi har haft en av världens tre-fyra bästa mittbackar de senaste tio åren i vår klubb.