Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Liveblogg: Ole Gunnar Solskjaer bekräftad som Manchester United-manager

Officiellt! Ole Gunnar Solskjaer är Manchester Uniteds manager! Vi följer utvecklingen i den här livebloggen.


Senast uppdaterad: 2019/03/28 23:00

Reward

Ole Gunnar Solskjaer permanent manager

Updated: 2019/03/28 22:46
 • 0
 • Share


2019/03/28 23:00
Tack för idag

Vi har faktiskt haft livebloggen öppen utifall att något mer skulle hända idag, men det har det inte gjort.

Därför stänger vi och tackar för oss. I inlägget högst upp har ni länkar till allt vi producerat under dagen, kika in där så ni inte har missat något.

God natt.

 • 0
 • Share


2019/03/28 20:41
Ole’s at the wheel

Ni har hört den genom tv-rutan, eller om ni har haft förmånen att vara på plats. Nu är det på riktigt dags att lära sig låten. Text och melodi till Ole’s at the wheel hittar ni här.

 • 0
 • Share


2019/03/28 17:46
Presskonferens på väg

För er som inte kunnat ta del av presskonferensen än så håller vi på att sammanställa en artikel med det viktigaste från den. Den kommer om en liten stund bara.

 • 0
 • Share


2019/03/28 13:46
Ledarstaben stannar, pengar till Molde

Mike Phelan blir som väntat kvar som assisterande tränare i United, med ett officiellt besked att vänta de kommande dagarna. Detta enligt Paul Hirst på Times.

Även övriga ledare i Ole Gunnar Solskjaers närmaste ledarstab stannar i klubben. Det rör sig om målvaktstränaren Emilio Álvarez samt tränarna Michael Carrick, Mark Dempsey och Kieran McKenna.

Hirst skriver också att United kommer att betala en kompensationssumma till Molde. Dessutom är en träningsmatch mellan klubbarna att vänta, kanske i sommar. I det försäsongsschema som offentliggjordes igår finns en lucka mellan matcherna mot Tottenham och Milan.

Solskjaer uppges få en årslön på sju miljoner pund. Detta är mindre än hälften av vad José Mourinho tjänade som Unitedmanager.

 • 0
 • Share


2019/03/28 11:32
Presskonferens klockan 17.00

Ole Gunnar Solskjaer kommer att dela med sig mer av sina tankar på en presskonferens klockan 17.00.

 • 0
 • Share


2019/03/28 11:11
Några reaktioner

Vi kommer att samla alla reaktioner som kommer under dagen i en egen artikel. I väntan på det tar vi några här.

Gary Neville skriver på Twitter att han är jätteglad för Ole Gunnar Solskjaer. Neville betonar dock att United nu måste stötta sin manager på transfermarknaden.

Chris Smalling och Marcus Rashford var första spelare att gratulera den nya managern (i alla fall offentligt, det sägs att spelarna fick beskedet redan igår, så Solskjaer kan förstås ha fått personliga gratulationer).

 • 0
 • Share


2019/03/28 10:57
Kort om Molde och Mike Phelan

BBC:s Simon Stone skriver på Twitter att vi inte får någon information om Mike Phelans framtid idag. Dels är Phelan under kontrakt i Australien och dels är det här Ole Gunnar Solskjaers dag. Stone är dock övertygad om att Phelan blir kvar i klubben.

Samtidigt meddelar Stone att United kommer att komma med en gest av goodwill till Molde. Exakt vad det innebär är ännu inte klart. En träningsmatch mellan klubbarna kan vara en möjlighet, även om inget är klart i skrivande stund.

 • 0
 • Share


2019/03/28 10:28
Ed Woodwards ord

Vice verkställande ordförande Ed Woodward kommenterar dagens nyhet:

”Sedan han kom in som tillfällig manager i december har resultaten som Ole har levererat talat för sig själva.

”Mer än bara prestationer och resultat för Ole med sig en enorm erfarenhet, både som spelare och som tränare, tillsammans med viljan att ge unga spelare chansen och en djup förståelse för klubbens kultur. Allt det här betyder att han är den rätta personen att föra Manchester United framåt.

”Jag vill tacka Ole och ledarstaben för allting som de har gjort hittills och gratulera honom till denna oerhört välförtjänta anställning. Fansen och alla i klubben står bakom honom då han ska ta oss dit vi behöver vara och bygga nästa fas i vår historia.”

 • 0
 • Share


2019/03/28 10:22
Solskjaers ord

Ole Gunnar Solskjaer säger följande till Manchester Uniteds hemsida efter att norrmannens treårskontrakt blivit officiellt.

”Från första dagen jag anlände har jag känt mig hemma i den här speciella klubben. Det var en ära att vara en Manchester United-spelare, och sedan att få starta min tränarkarriär här. De senaste månaderna har varit fantastiska erfarenheter och jag vill tacka alla tränare, spelare och anställda för arbetet vi gjort så här långt.

”Det här är jobbet jag alltid drömt om och jag är bortom exalterad över att få chansen att leda klubben långsiktigt och förhoppningsvis leverera den fortsatta framgången som våra otroliga supportrar förtjänar.”

Updated: 2019/03/28 10:36
 • 0
 • Share


2019/03/28 10:09
Officiellt: Solskjaer klar

Manchester United har precis bekräftat att Ole Gunnar Solskjaer nu är klubbens manager på permanent basis.

 • 0
 • Share