Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Ryktesbörsen: Vecka 30, 2014

I ryktesbörsen kastar vi ut meningslösa krav på trovärdighet och rimlighet. Här kommer vi att presentera ett urval av de rykten som florerar runt United.

I ryktesbörsen publicerar vi rykten om spelarövergångar och kontraktsdiskussion. Eventuella rykten kring Uniteds manager, skador, landslagsspel och vad det nu kan vara kör vi i nyhetsbörsen.

 • Kvartetten Daley Blind, Stefan de Vrij, Mats Hummels och Thomas Vermaelen uppges vara de hetaste spåren att bli nästa nyförvärv.
 • United uppges också jaga ytterligare en central mittfältare. Den mittfältaren kan dock vara Kevin Strootman och då är det inte aktuellt med en övergång förrän i januari.
 • Både Blackburn och Cardiff rapporteras vilja låna Michael Keane.
 • Trots att han skrev på ett nytt kontrakt i maj så är det nu officiellt att Patrice Evra lämnar United för Juventus.
 • Bebe lämnar United. Han har skrivit på ett fyraårskontrakt med Benfica.
 • Plus (in): Oscar Borg, Douglas Costa, Juan Cuadrado, Angelo di Maria, Facundo Ferreyra, Fredy Guarin, Reece Oxford, Marco Reus, Ricardo Rodriguez, Alex Teixeira.
 • Plus (ut): Javier Hernandez, Phil Jones, Chris Smalling
 • Äldre rykten (in): Dele Alli, Daley Blind, Oscar Borg, William Carvalho, Edinson Cavani, Jordy Clasie, Douglas Costa, Juan Cuadrado, Nigel de Jong, Stefan de Vrij, Memphis Depay, Angel di Maria, Nicolas Gaitan, Antoine Griezmann, Fredy Guarin, Facundo Ferreyra, Joao Filipe, Mats Hummels, Andres Iniesta, Sami Khedira, Sead Kolasinac, Yevhen Konoplyanka, Tomasz Kucz, Dirk Kuyt, Eliaquim Mangala, Marquinhos, Jackson Martinez, Benjamin Mendy, Miranda, Pedro, Enzo Perez, Paul Pogba, Marco Reus, Patrick Roberts, Ricardo Rodriguez, Bastian Schweinsteiger, Wesley Sneijder, Alex Song, Kevin Strootman, Alex Teixeira, Arda Turan, Victor Valdes, Thomas Vermaelen, Joao Virginia, Xavi.
 • Äldre rykten (ut): Ben Amos, Anderson, Michael Carrick, Tom Cleverley, Marouane Fellaini, Darren Fletcher, Javier Hernandez, Adnan Januzaj, Sam Johnstone (lån), Phil Jones, Shinji Kagawa, Michael Keane (lån), Juan Mata, Nani, Nick Powell, Wayne Rooney, Chris Smalling, Marnick Vermijl, Danny Welbeck, Ashley Young, Wilfried Zaha.
 • Inte längre aktuellt (in): Cesc Fabregas, Ezequiel Garay, Ilkay Gundogan, Daryl Janmaat, Eden Hazard, Koke, Toni Kroos, Adam Lallana, Mario Mandzukic, Bruno Martins Indi, Thomas Muller, Arjen Robben, Bacary Sagna, Alexis Sanchez, Arturo Vidal.
 • Officiellt (in): Ander Herrera (Athletic Bilbao), Luke Shaw (Southampton).
 • Officiellt (nya kontrakt): Antonio Valencia.
 • Ungdomsvärvningar: Målvakten Vanja Milinkovic är klar för United, men omgående utlånad tillbaka till FK Vojvodina.
 • Officiellt (ut): Bebe (Benfica), Alexander Buttner (Dynamo Moskva), Patrice Evra (Juventus), Rio Ferdinand (QPR), Ryan Giggs (slutar), Federico Macheda (Cardiff), Nemanja Vidic (Inter).

Se också: Nyhetsbörsen »

Nyare rykten »

Publicerat:
2014-07-27,
14.56
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mail: United överväger bytesaffär med Hernandez mot Guarin

Daily Mail tror att en bytesaffär där Javier Hernandez går till Inter medan Fredy Guarin går till Manchester United kan bli aktuell.
Läs mer på Dailymail.co.uk.

Publicerat:
2014-07-27,
02.28
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Roma: Strootman kostar minst 100 miljoner euro

Romas tränare Rudi Garcia var angelägen att förneka att klubben ska sälja Kevin Strootman. Tränaren kräver ett bud på minst 100 miljoner euro för att ens tänka på att sälja.

[Twitter]

Publicerat:
2014-07-26,
12.10
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Roma vill inte sälja Strootman, Van Gaal bekräftar intresse

Kevin Strootman är en av Louis van Gaals favoritspelare och mycket tyder på att United kommer att försöka värva mittfältaren i januari.

Romas tränare Rudi Garcia vill dock inte sälja mittfältaren:

Strootman är en Romaspelare, han kommer att vara en Romaspelare [den här säsongen]. Det är ingen tvekan om det. Bara han kan säga om han vill stanna men det var aldrig en fråga för honom att gå till en annan klubb. Det är inte tvekan om det.

Strootman är långtidsskadad och därför är en värvning i sommar utesluten. Van Gaal medger dock ett intresse för spelaren:

Jag säger aldrig någonting om individuella spelare, det är min vision att vi måste handla om laget, inte individuella spelare. Andra spelare, som inte är i Manchester United, kan jag inte bedöma, jag är inte där. Strootman kan jag bedöma, men han har varit skadad i mer än sex månader.

Vi måste vänta och se hur han kommer tillbaka. Det är inte så enkelt att komma tillbaka efter en skada, så vi kommer att vänta och se.

Citat: Skysports.com (Garcia) och Skysports.com (Van Gaal).

Publicerat:
2014-07-25,
19.19
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Bebe klar för Benfica

Bebe lämnar Manchester United för Benfica. Detta bekräftas av den portugisiska klubben.

Läs mer på Slbenfica.pt.

Muss önskar Bebe lycka till i framtiden.

Publicerat:
2014-07-25,
16.18
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Ancelotti vill inte sälja Di Maria

Uniteds eventuella intresse för Angel di Maria tycks ha svalnat. I det nya systemet är det dessutom svårt att se en naturlig position för Di Maria. Eller, det är åtminstone svårt att se ett större behov för Di Maria – en värvning skulle snarare vara en lyxvärvning.

Och Real Madrids tränare Carlo Ancelotti verkar inte så värst sugen på att sälja spelaren:

[Di Maria] är en Real Madrid-spelare. Han kommer att återvända den 5 augusti. Med köpen av Rodriguez och Kroos är det större konkurrens i mitten av planen men det är så det är i de stora klubbarna. Konkurrens är energi och förra säsongen hade vi problem i slutet på säsongen.

Läs mer på Manchestereveningnews.co.uk.

Publicerat:
2014-07-25,
15.58
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Vidal säger att han inte kommer att gå till United

Arturo Vidal fortsätter att berätta att han är osäker på var han kommer att spela nästa säsong. På en direkt fråga om en flytt till Manchester United är aktuell svarade han dock: ”Nej, nej.

United, för vad det är värt, har hela sommaren förnekat att man skulle vara intresserade av mittfältaren.

Så nu kan vi nog en gång för alla glömma Vidal.

Läs mer på Skysports.com.

Publicerat:
2014-07-25,
15.55
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Vidic vill att Inter ska värva Chicharito

De här sakerna är upp till klubbar. Givetvis skulle Chicharito vara ett bra köp för alla klubbar och vi skulle vara glada att ha honom.
Läs mer på Dailymail.co.uk.

Publicerat:
2014-07-23,
13.10
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Guardian: De Vrij, Hummels, Blind och Vermaelen på Van Gaals lista

Enligt Jamie Jackson är det kvartetten Stefan de Vrij, Mats Hummels, Daley Blind och Thomas Vermaelen som just nu är de hetaste spåren för nyförvärv till United. Då United har tappat Rio Ferdinand, Nemanja Vidic och Patrice Evra är en mittback prioriterad och eventuellt också en vänsterback. Trots att United har signerat Ander Herrera jagar man en central mittfältare till.

Hummels blir svår att lösa från Dortmund, men United är medveten om att situationen i Dortmund kan förändras. Marco Reus har en utköpsklausul i sitt kontrakt som gäller från nästa sommar.

United ska för tillfället inte överväga en affär för Vermaelen om det innebär att en av klubbens spelare måste gå till Arsenal.

Juan Cuadrado ska inte vara högt upp på Van Gaals lista och även om Real Madrid vill sälja Angel di Maria ska United inte överväga honom för närvarande.

Läs mer på Theguardian.com.

Publicerat:
2014-07-23,
12.16
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Bebe bekräftar att han lämnar

Det verkar bara vara en tidsfråga tills Bebe skriver på för Benfica. Efter gårdagens reservlagsmatch, där Bebe spelade en halvlek, uppger Daily Mail att spelaren ska ha svarat ”jag lämnar, jag lämnar” på en fråga om sin framtid.
Läs mer på Dailymail.co.uk.

Publicerat:
2014-07-22,
15.03
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mirror: Arsenal vill ha Jones eller Smalling för Vermaelen

Enligt The Mirror kan Arsene Wenger tänka sig att sälja sin lagkapten Thomas Vermaelen till Manchester United. Men han kan bara tänka sig en affär om han får pengar och en spelare för besväret. Tidningen rapporterar att Wenger önskar Phil Jones eller Chris Smalling.
Läs mer på Mirror.co.uk.

Publicerat:
2014-07-22,
15.01
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Southampton ger sig in i kampen om De Vrij

Manchester Uniteds möjligheter att signera Stefan de Vrij har kraftigt försämrats då Southampton har gett sig in i kampen om försvararen.
Läs mer på Mirror.co.uk.

Publicerat:
2014-07-22,
14.58
Publicerat av:
Mikael Österdahl

MEN: Woodward åker hem för att lösa De Vrij och Hummels

Förra året blev det stora rubriker då Ed Woodward lämnade Uniteds försäsongsturné för att ta hand om ”brådskande transferaffärer”. Den gången signerades ingen alls och när Woodward nu lämnar försäsongsturnén för andra året i rad har media informerats om att det är för att han ska ta hand om generella affärer.

Detta tycker Manchester Evening News verkar märkligt. Tidningen menar att Woodward lämnar USA med sikte på att signera Stefan de Vrij och Mats Hummels.

Läs mer på Manchestereveningnews.co.uk.

Publicerat:
2014-07-22,
14.31
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mirror litar inte på Klopp, tror att Hummels närmar sig United

Vanligtvis inte nonsenspratande David McDonnell på The Mirror hänvisar till spanska rapporter som tror att Mats Hummels kommer att gå till United. Han känner förvisso till att Jurgen Klopp har förnekat det hela men det verkar han inte ta alltför allvarligt på.
Läs mer på Mirror.co.uk.

Publicerat:
2014-07-22,
14.27
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Jurgen Klopp: Hummels och Reus vill stanna i Dortmund

Spanska Sport kopplade samman Mats Hummels med Manchester United för en övergångssumma på 20 miljoner euro. Efter en stund nådde ryktena till Borussia Dortmunds tränare Jurgen Klopp som förklarade att det hela var galet. Bara för sakens skull passade han också på att säga att även Marco Reus kommer att stanna i Dortmund.

Jag kan försäkra alla att det inte finns några tecken på att de två spelarna vill lämna. Marco och Mats kommer att spela för oss nästa säsong.

Vad pratar vi om? Mats till Manchester United? För hur mycket? 20 miljoner euro? Med de summorna kan du glömma det omedelbart.

Läs mer på Theguardian.com.

Publicerat:
2014-07-22,
14.08
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Sport: United vill värva Cuadrado

Den spanska tidningen Sport är tydligen den nya experten på Manchester United (observera att meningen kan innehålla spår av sarkasm). Efter att ha förkunnat att United skulle signera Mats Hummels för 20 miljoner euro (något som har förnekats av Dortmund, mer om det om en stund) vet tidningen nu att Manchester United är intresserade av att värva Fiorentinas Juan Cuadrado.

Även Bayern München och Barcelona ska vara intresserade av att värva spelaren som värderas till sisådär 40 miljoner euro.

Läs mer på Sport.es.

Publicerat:
2014-07-21,
17.59
Publicerat av:
Mikael Österdahl

West Hams Oscar Borg provtränar med United

West Hams 16-åring Oscar Borg rapporteras provträna med Manchester United.
Läs mer på Guardian-series.co.uk.

Publicerat:
2014-07-21,
17.54
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Sport: Hummels kommer att gå till Manchester United

Den spanska tidningen Sport rapporterar att Mats Hummels kommer att lämna Borussia Dortmund för Manchester United. Mittbacken ska kosta 20 miljoner euro. Vi tycker förstås att det är fullt logiskt att den spanska tidningen har bättre insikt i tyska Borussia Dortmund än tyska medier och/eller bättre insikt i Manchester United än engelsk media.
Läs mer på Sport.es.

Publicerat:
2014-07-21,
17.42
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Wolfsburg inte intresserade av att sälja Rodriguez

Vänsterbacken Ricardo Rodriguez har kopplats samman med Manchester United. Wolfsburg har emellertid ingen avsikt att sälja.

Det kommer att bli en väldigt kort konversation. Ricardo går ingenstans,” kommenterar klubbens sportdirektör Klaus Allofs.

Läs mer på Skysports.com.

Publicerat:
2014-07-21,
17.40
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mail: Shakhtars stjärnor kan lämna

Situationen i Ukraina gör att flera av Shakhtar Donetsks spelare har vägrat att återvända till landet inför den nya säsongen. Daily Mail adderar ett och ett till tre och konstaterar att det gör det till en möjlighet att mittfältarna Alex Teixeira och Douglas Costa samt anfallaren Facundo Ferreyra kan hamna i United.
Läs mer på Dailymail.co.uk.

Publicerat:
2014-07-21,
17.36
Publicerat av:
Mikael Österdahl

MEN: Van Gaal värvar antagligen ett par holländare

Manchester Evening News tror att Louis van Gaal kommer att värva åtminstone två holländare till Manchester United. Van Gaal har haft en vana att värva holländare till sina tidigare klubbar. Tidningen menar att Stefan de Vrij och Daley Blind kan gå till United i sommar.
Läs mer på Manchestereveningnews.co.uk.

Publicerat:
2014-07-21,
17.34
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Cardiff vill låna Michael Keane

Blackburn har inte gjort någon hemlighet av att de vill låna Michael Keane. De är dock inte ensamma om det, även Cardiff vill låna mittbacken, enligt BBC.
Läs mer på Bbc.co.uk.

Publicerat:
2014-07-21,
16.39
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Officiellt: Evra klar för Juventus

Den senaste tidens spekulationer var korrekta. Patrice Evra lämnar Manchester United för Juventus.

[Twitter]

Vi återkommer med mer information i nyhetsbörsen och i en separat artikel.

Publicerat:
2014-07-21,
02.55
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mail: Evras flytt till Juventus blir av

Patrice Evras flytt till Juventus stannade av då tränaren Antonio Conte lämnade klubben. Enligt Daily Mail ska Evra dock ha pratat med den nya tränaren Massimo Allegri och ha försäkrats om att det finns en plats för vänsterbacken även i Allegris Juventus.

Tidningen skriver att United överväger Thomas Vermaelen, Stefan de Vrij och Daley Blind.

Läs mer på Dailymail.co.uk.

Publicerat:
2014-07-21,
02.51
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mail: West Ham vill behålla Oxford

Enligt Daily Mail är West Hams 15-åring Reece Oxford hett villebråd. Londonklubben vill dock behålla sin talang. Manchester United uppges vara den senaste klubben att visa ett stort intresse för spelaren.
Läs mer på Dailymail.co.uk.

Publicerat:
2014-07-21,
02.49
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Juventus: Vi överväger bara höga bud

Juventus direktör Pavel Nedved förnekar att klubben har några planer på att sälja några nyckelspelare, även om han medger att klubben skulle överväga det om tillräckligt höga bud kommer in.

Vi vill inte sälja någon, framför allt inte Vidal. Vår strategi är tydlig, vi vill behålla alla våra bästa spelare, inklusive Vidal och Pogba. Givetvis, om det skulle komma ett högt bud för dem, skulle vi behöva tänka på det. Men vi vill inte sälja våra mästare.

Läs mer på Mirror.co.uk.

Äldre rykten »